Masz pytania? Zadzwoń 509 845 021 lub napisz

Blog

Styl prowansalski

Podziel się

Każdy z nas chce urządzić wnętrza w stylu, który będzie odzwierciedlał naszą osobowość. Niektórzy preferują dobieranie pojedynczych elementów wyposażenia wnętrz, dzięki którym mogą stworzyć eklektyczną całość, a inni urządzają wnętrza w jednym, spójnym stylu. Niezależnie od tego, do której grupy osób należysz, możesz zainspirować się danym stylem i czerpać z jego bogactwa. W tym artykule przedstawiamy styl prowansalski – ciepły, przytulny i nieco romantyczny.

Skąd wziął się styl prowansalski?

Jak wskazuje nazwa, styl ten pochodzi z terenów francuskiej Prowansji. Jest ona położona na południu Francji, w ciepłym klimacie zbliżonym do ziem śródziemnomorskich. Te regiony od lat inspirują podróżników i artystów na całym świecie. Pola soczyście żółtych słoneczników i wyrazisty fiolet krzaków lawendy – to barwy, które najczęściej kojarzymy z Prowansją. Filmy, takie jak „Lato w Prowansji”, których akcja rozgrywa się właśnie w tamtym regionie Francji, również utrzymane są w ciepłej kolorystyce, a słynne słoneczniki i lawenda tworzą obraz niezwykłej natury. Nie powinno dziwić, że twórcy decydują się kręcić obrazy w tak fotogenicznym miejscu.

Korzenie stylu prowansalskiego sięgają aż XVII wieku, kiedy klasa arystokratów zaczęła sprowadzać się do Prowansji w poszukiwaniu słonecznych terenów i odejściu od klasycznych, ciężkich budynków i wystroju wnętrz. Prowansja pozwalała odetchnąć, cieszyć się przestrzenią i widokiem jasnych brukowanych dróg. W tamtych czasach krajobraz regionu urozmaicały białe czy beżowe domy mieszkańców prowansalskich wsi. Przebywająca tan burżuazja zainspirowała się przytulnym wystrojem wiejskich domostw prostych ludzi i rozpoczęła dostosowywanie stylu do swoich posiadłości. Wszystko to zachęcało do pozostania w Prowansji, która do dziś kusi swoim urokiem przyjezdnych i turystów.

Co charakteryzuje styl prowansalski?

Na pewno są to wspomniane już wcześniej dominujące jasne barwy wystroju. Pozwalają one osiągnąć efekt przestrzennego wnętrza. Często wybieramy więc meble drewniane – na takim tworzywie najłatwiej osiągnąć efekt jednoczesnego postarzenia i zastosowania jasnej kolorystyki. Drewniane meble w stylu prowansalskim są pokryte białą farbą, która następnie jest przecierana, aby osiągnąć efekt lekkiego postarzania. To właśnie dzięki takiemu działaniu możemy uzyskać meble, które wyglądają jak egzemplarze używane przez wiele pokoleń. Uzyskujemy wrażenie przytulnych wnętrz o przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Chociaż mówimy głównie o jasnej kolorystyce mebli, warto zaznaczyć, że wnętrze w stylu prowansalskim nie musi być całkowicie białe lub beżowe. Mile widziane są akcenty kolorystyczne – na przykład w odcieniu przywoływanej wcześniej lawendy. Mogą to być drobne dodatki, możemy także zdecydować się na pomalowanie części ścian w nieco bardziej wyrazistym kolorze: ciekawym wyborem będzie na przykład pomalowanie framugi drzwi. Wyrazista i ciepła żółć, lawenda i niebieski pomogą nieco ożywić jasne, subtelne wnętrze stylu prowansalskiego.

Choć styl prowansalski ma swoje wytyczne, które pozwalają stworzyć spójny wystrój wnętrz w danym charakterze, warto zaznaczyć, że wybierając ten styl możemy dokonać także indywidualnych wyborów. Styl prowansalski bardzo lubi wszelkiego rodzaju starocie, pamiątki, zdobycze z pchlich targów, odziedziczone po członkach rodziny meble czy akcesoria. Wszystko to, co zdobyliśmy sami lub darzymy szczególnym sentymentem, sprawdzi się w stylu prowansalskim i pomoże osiągnąć efekt przytulnego, rodzinnego wnętrza. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego jest nie tylko drewno czy druciane elementy, ale także wiklina – a wielu z nas ma w swoich mieszkaniach stare wiklinowe kosze. Wystarczy je odświeżyć, by zyskać dodatek do wnętrz w stylu prowansalskim.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl