Masz pytania? Zadzwoń 509 845 021 lub napisz

Blog

Styl nowojorski

Podziel się

Wielu z nas kojarzy popularne style wnętrzarskie, takie jak styl skandynawski czy industrialny. Warto jednak zapoznać się także z innymi rodzajami wystroju, które możemy zastosować we wnętrzach swojego domu lub mieszkania. Jedną z takich propozycji jest styl nowojorski – to design ciekawy, nowoczesny, a jednocześnie czerpiący z długoletniej tradycji. W tym artykule przybliżamy cechy stylu nowojorskiego i jego historię.

Czym jest styl nowojorski?

Styl nowojorski ma kilka charakterystycznych cech. Tym, co rozpoznajemy na pierwszy rzut oka, jest luksusowa, nowoczesna elegancja. Dobierając elementy wyposażenia w stylu nowojorskim, musimy zwracać uwagę na materiały, z których zostały one wykonane. Istotne są tutaj wykończenia: welurowa tapicerka kanapy, grubo pleciony, ciężki materiał zasłon – wszystko to spotkamy w stylu nowojorskim. Mamy tutaj również dużą dowolność w wyborze dodatków. Warto zwrócić się ku takim, które cechują się bogatym wyglądem, ponieważ dodadzą one blichtru naszym pomieszczeniom. Elegancki metal z wytłoczeniami, subtelne zdobienia, czy obfite, duże bukiety kwiatów doskonale uzupełniają meble stylu nowojorskiego.

Jaka jest historia stylu nowojorskiego?

Jak wskazuje nazwa, styl nowojorski powstał w jednym z najbardziej znanych i popularnych miast Stanów Zjednoczonych, czyli w Nowym Jorku. Korzenie tego rodzaju wystroju sięgają początków New York School of Interior Design, która w roku 2016 obchodziła swoje stulecie. To tam szkolono nowych specjalistów od wystroju wnętrz. Przyglądając się kolejnym projektom zestawień mebli i dekoracji wnętrzarskich z tamtego czasu możemy zauważyć, że miękkie wykończenia mebli, drapowane i ciężkie zasłony, czy metalowe elementy mebli i dekoracji stopniowo zyskiwały na popularności. Dosyć szybko wypracowano również jeden z najistotniejszych wyznaczników stylu nowojorskiego – tak zwany „focal point”, czyli centralny punkt pomieszczenia. Wyznaczamy go na przykład dzięki odpowiedniemu umieszczeniu stołu w centrum pomieszczenia, a następnie otaczamy sofami czy fotelami. Następnie rozmieszczamy kolejne meble i dekoracje. Pozwala to uzyskać rozpoznawalny, centralny wyznacznik stylu nowojorskiego.

W jaki sposób stworzyć wnętrze w nowojorskim stylu?

Wspominaliśmy już o ustaleniu punktu centralnego, a także o wyborze odpowiednich materiałów, takich jak miękki welur, metal i inne. Istotną cechą wnętrza w stylu nowojorskim jest także światło. Aby uzyskać eleganckie pomieszczenie, które nie będzie nas przytłaczać swoim przepychem, musimy zapewnić mu wysoki stopień oświetlenia. Osiągamy to na przykład dzięki zastosowaniu wysokich okien na całej długości ściany. Dobrze, by we wnętrzu nowojorskim znalazło się choć jedno okno całościenne. Możemy zdecydować się na białą framugę takiego okna, co doda lekkości wystrojowi naszego pomieszczenia. Jeżeli nie mamy możliwości wprowadzania naturalnego światła, powinniśmy postawić na światło sztuczne. Oznacza to, że styl nowojorski lubi wszelkiego rodzaju lampy stojące, wiszące, lampki nocne lub kinkiety. Powinniśmy dobierać je w pary, dzięki czemu zachowamy symetrię. Korzystny jest także wybór kloszy lamp dających ciepłe światło.

Innym elementem wystroju wnętrz, który zwiększy poziom oświetlenia pomieszczenia w stylu nowojorskim, są wszystkie te dekoracje, które odbijają światło. Dlatego dobrze sprawdzają się wszelkie przedmioty i meble z wypolerowaną powierzchnią metalową, a także propozycja klasyczna, czyli lustra. Tutaj możemy postawić na szafki czy komody z lustrzanymi szufladami i drzwiczkami, jak również zawieszenie luster na ścianach. Dzięki temu połączymy przepych i elegancję z przestrzennością i wysokim poziomem oświetlenia – a właśnie te charakterystyczne cechy stylu nowojorskiego sprawiają, że jest on jednocześnie przytulny i nowoczesny.

Barek Trolley Martinez

Konsola Shangrila Gold

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl