Początki stylu industrialnego sięgają pierwszej połowy XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto aranżować opuszczone fabryki i inne przestrzenie przemysłowe i przerabiać je na ekstrawaganckie i unikatowe mieszkania. Przyjęło się, że lofty zajmowali głównie artyści, realizując wewnątrz swoje ekscentryczne wizje. Przez lata styl ewoluował i w obecnej formie nie jest aż tak surowy jak dawniej, aczkolwiek wiele jego elementów i dawnych inspiracji przetrwało do dziś. Jednym z pierwszych skojarzeń ze stylem loftowym czy też industrialnym, jakie przychodzi na myśl, jest niepowtarzalny, oryginalny klimat, jaki panuje w tego rodzaju wnętrzach. Wysokie sufity, połączenie surowych materiałów i oryginalnych, pozornie niepasujących do siebie mebli, zderzenie klasyki z nowoczesnością i totalną designerską wolnością — jeśli chcesz zaaranżować przestrzeń z industrialną duszą, przygotuj się na nietuzinkowe rozwiązania z charakterem!
Komu spodoba się styl industrialny i do jakich wnętrz pasuje?
Industrialne klimaty mogą nie przypaść do gustu każdemu, bo nie da się ukryć, że są dosyć oryginalne, ale z pewnością wpadną w oko odważnym miłośnikom charyzmatycznych aranżacji wnętrz. Przeważnie wybierają go młode osoby, ale przecież styl nie ma ograniczeń — jeśli jakieś rozwiązanie Ci się podoba, po prostu spróbuj je wykorzystać w swoich domowych przestrzeniach! Może się okazać, że będziesz pod wrażeniem, ile świeżości wniosły industrialne elementy do Twojego wnętrza. No właśnie, ale jakie właściwie motywy związane są ze stylem loftowym? Jeśli chodzi o samo wykończenie industrialnych pomieszczeń, to kojarzą się z nimi surowe, betonowe podłogi, nienachalne i naturalne ceglane ściany, duże przemysłowe okna czy metalowe elementy, na pierwszy rzut oka przypominające raczej starą fabrykę niż przytulne mieszkanie. Najczęściej loftowy klimat przenoszony jest na stylizowane poddasza i duże, otwarte przestrzenie, w całości utrzymane w industrialnych motywach, ale nie jest powiedziane, że tylko tam się sprawdzi. Nowoczesne możliwości wnętrzarskie pozwalają urządzić w ten sposób nawet małe mieszkanie w bloku, a jeśli nie chcemy ograniczać się do jednego stylu na całym metrażu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaaranżować na przykład tylko salon lub łazienkę.
Połączenie surowości i ekstrawagancji w industrialnym stylu
Aby nasze pomieszczenia nabrały unikatowego industrialnego sznytu, oprócz samego wykończenia ścian, podłóg czy okien, warto przyłożyć uwagę również do mebli i dodatków oraz materiałów, z jakich są wykonane, a także ich kolorystyki. Ta najczęściej zachowana jest w odcieniach brązu, czerni i szarości oraz wszelkich naturalnych surowców. W industrialnych wnętrzach często możemy spotkać metalowe meble, takie jak na przykład geometrycznie skonstruowane regały czy proste, minimalistyczne szafki. Obok metalu króluje drewno, wprowadzające nieco bardziej przytulny klimat niż same surowe, stalowe wykończenia. Dopełnieniem aranżacji w stylu industrialnym będą ekscentryczne dodatki. Nie musisz się tutaj ograniczać typowo loftowym klimatem — postaw na ciekawe połączenia kolorystyczne, retro dywan, przedmioty z poprzedniej epoki, abstrakcyjne obrazy na ścianach czy tapicerowaną, modną kanapę. Wymyślne dodatki stworzą eklektyczny wystrój loftowych pomieszczeń i tym samym zapewnią niecodzienną aranżację. Pamiętaj, aby wybierać meble i dekoracje z duszą, może nawet kojarzące się nieco ze stylem vintage. Świetnie dopasują się do surowych, odsłoniętych ścian czy podłóg w stonowanej kolorystyce.
Charakterystyczne dla loftowych wnętrz oświetlenie
Kolejnym elementem dopełniającym wystrój pomieszczenia w stylu industrialnym jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Miłośnicy takiego rodzaju designu często stawiają na odsłonięte żarówki w połączeniu z metalowymi czy drucianymi elementami lub szklane, minimalistyczne klosze. Ważne, żeby lampy nawiązywały do oświetlenia wykorzystywanego dawniej w budynkach przemysłowych. Niezależnie od tego, czy postawisz na lampę wiszącą, ścienną czy podłogową — liczy się jej oryginalny styl dopełniający całość. Biorąc pod uwagę, że kolorystyka loftowych przestrzeni często jest dosyć ciemna i może być przez to nieco przytłaczająca, warto rozjaśnić ją ciekawie skonstruowanymi lampami.
Unikatowy styl industrialny z wieloma możliwościami aranżacyjnymi
Jeśli już decydujesz się na urządzenie całego mieszkania lub nawet jednego pomieszczenia w stylu loftowym, śmiało puść wodze fantazji i nie bój się nietypowych połączeń. Metalowa szafa, betonowa podłoga czy odsłonięte na ścianie stare cegły przy odpowiedniej aranżacji mogą zaprezentować się naprawdę przytulnie, a przy tym stworzyć praktyczną przestrzeń, komfortową na co dzień. Industrialne przestrzenie mają niepowtarzalny klimat i niewiele trzeba, by zaprezentowały się naprawdę ekstrawagancko i z klasą. Meble i dodatki w tym oryginalnym stylu dodadzą charakteru domowym pomieszczeniom, dzięki czemu wystylizujesz swoje wnętrza w prawdziwie nowoczesnym stylu.