Masz pytania? Zadzwoń 509 845 021 lub napisz

Blog

Jak urządzić domowe biuro? Pomysły na funkcjonalne home office

Podziel się

W ostatnich miesiącach wiele firmowych biur opustoszało, a ich pracownicy przenieśli się do własnych domów. Praca zdalna stała się powszechnym i bezpiecznym rozwiązaniem w nietypowych czasach. Oddzielenie pracy od domowego życia i codziennych obowiązków bywa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy właścicielami domu o obszernym metrażu, w którym można wydzielić osobne pomieszczenie. W tym artykule podsuwamy pomysły na funkcjonalne home office.

Domowe biuro w małym mieszkaniu? To możliwe!

Trudno skupić się na firmowym obowiązkach kiedy w tle widzimy piętrzące się stosy nieumytych naczyń, nieuporządkowane ubrania lub inne przedmioty, które uniemożliwiają skoncentrowanie się na pracy. Nawet jeśli mieszkamy w małym mieszkanku, powinniśmy wydzielić w nim przestrzeń przeznaczoną tylko do pracy i zaprojektowaną tak, aby sprzyjała skupieniu się oraz koncentracji. Home office nie musi zajmować dużo miejsca, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Nawet na niewielkim biurku z powodzeniem zmieści się laptop, komplet akcesoriów biurowych (np. teczka czy zeszyt do notowania) oraz obowiązkowy element w postaci ulubionego kubka z kawą lub herbatą.

Aby zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem domowym, należy we właściwy sposób oddzielić od siebie te dwie sfery. Jeśli nie mamy do dyspozycji osobnego pomieszczenia, w którym moglibyśmy urządzić biuro, dobrym pomysłem jest np. postawienie regału lub innego mebla, który odgrodzi nasze home office od pozostałej części pomieszczenia i pozwoli skoncentrować się na pracy.

Idealne kolory do biura

Niejednokrotnie już podkreślaliśmy ogromną rolę, jaką odkrywają kolory we wnętrzach. Przemyślane operowanie barwami i wykorzystywanie ich właściwości pozwala stworzyć przestrzeń, która jest w pełni zgodna ze swoim przeznaczeniem. W przypadku domowego biura bazę powinny stanowić kolory które sprzyjają koncentracji, a jednocześnie nie usypiają i dodają energii. Świetny wybór stanowią naturalne kolory ziemi – brązy, beże, odcienie piaskowe, żółcienie. Idealną barwą do biura jest również zieleń, która może występować np. w postaci zielonych dodatków lub naturalnych roślin. Pełen ciepła kolor zielony łagodzi emocje i pomaga radzić sobie ze stresem. W domowym biurze znakomicie sprawdzają się również różne odcienie niebieskiego, które dodają wnętrzu świeżości i przywodzą na myśl otwartą przestrzeń. Kolory bliskie niebu sprzyjają kreatywności, a zatem stanowią trafioną propozycję dla osób pracujących umysłowo.

Łagodne bazowe odcienie można przełamać mocniejszymi akcentami, które dodadzą energii i motywacji do pracy. W tej roli idealnie sprawdzi się kolor żółty, musztardowy lub pomarańczowy.

Odpowiednie biurko do pracy w domu

Przed wyborem idealnego biurka do swojego home office koniecznie należy wykonać pomiary pomieszczenia i sprawdzić, jaki mebel bez problemu się w nim zmieści. Jeśli domowe biuro stanowi część salonu lub sypialni, najlepiej zdecydować się na niewielkie zgrabne biurko, które nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni i nie przytłoczy pomieszczenia. Aby uzyskać dodatkową przestrzeń np. do przechowywania dokumentów i artykułów biurowych możesz wybrać biurko które jest dodatkowo wyposażone w praktyczne szuflady oraz półki.

Istotną kwestią są nie tylko wymiary, ale również stylistyka mebla. Należy zadbać o to, aby wybrane przez nas biurko nie odbiegało stylistycznie od pozostałych elementów wystroju. Jeśli wnętrze jest utrzymane w stylu klasycznym, również biurko powinno współgrać z tą stylistyką. Jeśli w pomieszczeniu dominuje nowoczesny design, idealnym wyborem będzie proste biurko w tym właśnie stylu.

Idealne oświetlenie w domowym biurze

Jęśli pracujemy w domu, niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednie światło do pracy. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie biurka przy oknie – wówczas uzyskujemy naturalne oświetlenie przez większość część dnia i w ten sposób możemy ograniczyć korzystanie z dodatkowego sztucznego oświetlenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postawmy na biurku lampkę zapewniającą światło o temperaturze zbliżonej do światła dziennego (około 3000-4000 K).

Wygodny fotel to podstawa

Wielogodzinna praca przy biurku nie musi wiązać się z bólem pleców. Firmowe biura najczęściej wyposażone są w wysokiej jakości fotele, które pomagają zachować prawidłową postawę i tym samym zapobiegają bólom kręgosłupa. Pracując w domu, również warto zainwestować w dobrej jakości fotel z wyprofilowanym oparciem i możliwością regulacji wysokości oraz pochylenia oparcia. W ten sposób nie tylko zapewniamy sobie komfort, ale jednocześnie dbamy o swoje zdrowie – a to bezcenna inwestycja!

 

 

Nawet jeśli nie dysponujemy w swoim mieszkaniu dużą przestrzenią, możemy urządzić w pełni funkcjonalne i wygodne biuro idealne do pracy w domu. Dzięki odpowiednim kolorom, oświetleniu oraz przemyślanej aranżacji, zdalna praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza!

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl