Masz pytania? Zadzwoń 509 845 021 lub napisz

Blog

Salon z aneksem kuchennym. Jak sprawić, aby całość wyglądała zgrabnie i spójnie?

Podziel się

W nowoczesnych projektach domów i mieszkań, salon z aneksem kuchennym stał się powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Tak zaplanowana przestrzeń wyróżnia się szeregiem zalet, dzięki czemu znajduje uznanie wśród licznych nabywców. Połączenie salonu z kuchnią pozwala oszczędzić miejsce, co jest szczególnie odczuwalne w przypadku niewielkiego metrażu. To rozwiązanie ma jednak również swoje słabe strony – stworzenie spójnej aranżacji salonu oraz kuchni w wielu przypadkach okazuje się niełatwym wyzwaniem! W tym artykule doradzamy, jak urządzić salon z aneksem kuchennym w taki sposób, aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie.

Salon z aneksem kuchennym – wady i zalety

Połączenie salonu i kuchni znajduje zastosowanie nie tylko w małych, ale również w przestronnych mieszkaniach. Użytkownicy doceniają tę koncepcję między innymi ze względu na możliwość stworzenia otwartej, zintegrowanej przestrzeni, która znakomicie odpowiada aktualnym trendom aranżacyjnym. Salon z aneksem pozwala zaoszczędzić około 5m2 w stosunku do projektu z osobną kuchnią. Dzięki temu nie tylko uzyskujemy wrażenie większej, otwartej przestrzeni, ale rzeczywiście otrzymujemy dodatkową powierzchnię w mieszkaniu. Zastosowanie salonu z aneksem ma sens również w sytuacji, kiedy wydzielenie osobnej kuchni skutkowałoby brakiem dostępu do naturalnego światła. Jeśli połączenie pomieszczeń miałoby zapewnić większą ilość światła słonecznego w kuchni, zdecydowanie warto rozważyć taką opcję.

Powyżej wymieniliśmy kilka zalet wynikających z połączenia salonu z kuchnią. A co z wadami tego rozwiązania? Łącząc ze sobą dwa pomieszczenia o zupełnie odmiennych funkcjach, musimy być przygotowani na to, że w pewnych sytuacjach będą one ze sobą kolidowały. Salon powinien tworzyć przestrzeń sprzyjającą relaksowi, podczas gdy kuchnia służy głównie do przygotowywania posiłków, co wiąże się często z hałasem oraz intensywnymi zapachami.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym

Łącząc salon z kuchnią, musimy zmierzyć się z poważnym wyzwaniem, jakim jest stworzenie harmonizującej ze sobą aranżacji. Zarówno strefa wypoczynkowa, jak i część kuchenna powinny współgrać ze sobą stylistycznie, tworząc zgrabną i estetyczną całość. Aby uzyskać taki efekt, warto pamiętać o kilku zasadach, które zdecydowanie ułatwią planowanie aranżacji.

1. Dopasowana kolorystyka

Aranżacja salonu z aneksem nie musi, a wręcz nie powinna być monokolorystyczna. Stosując kilka odcieni, możemy wyznaczyć określone strefy w pomieszczeniu oraz nadać wystrojowi pożądany charakter. Przykładowo, wystrój może opierać się na 1- 2 kolorach bazowych oraz kilku odcieniach uzupełniających.

2. Dopasowane stylistycznie zestawy mebli

Jednym z kluczowym elementów każdego wystroju wnętrza są meble. Aranżując salon z aneksem warto zadbać o to, aby szafki kuchenne komponowały się stylistycznie oraz kolorystycznie z meblami znajdującymi się w części wypoczynkowej. To sprawdzony sposób na udaną aranżację salonu z aneksem!

3. Spójny styl wystroju

Nawet jeśli zdecydujemy się na częściowe oddzielenie salonu od aneksu, np. za pomocą barku lub wyspy, wciąż będą one tworzyły jedno pomieszczenie. Ważne jest zatem, aby obie części utrzymane były w podobnej stylistyce. Nowoczesny salon nie będzie dobrze wyglądał w towarzystwie klasycznie urządzonej kuchni, podobnie jak minimalistyczna kuchnia nie zaprezentuje się korzystnie w towarzystwie salonu w stylu rustykalnym. Decydując się na podobny styl wystroju, zyskujemy gwarancję, że całość będzie wyglądała zgrabnie i spójnie. W nowoczesnych aranżacjach popularne stało się montowanie jednolitej podłogi na całym powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać o tym, że nie każdy materiał nadaje się do zastosowania w kuchni. Idealnym wyborem są płytki lub panele winylowe o wysokiej odporności.

Salon z aneksem kuchennym – dwie oddzielne strefy w jednym pomieszczeniu

To, czy salon z aneksem okaże się trafionym i funkcjonalnym rozwiązaniem, w dużej mierze zależy od metrażu oraz układu pomieszczenia. Sprzyjająca jest sytuacja, kiedy aneks kuchenny zaprojektowany jest w przestronnej wnęce, która automatycznie oddziela od siebie dwie części pomieszczenia. Co zrobić w przypadku, kiedy salon z aneksem kuchennym tworzą zintegrowaną całość? Pomysłowym rozwiązaniem jest częściowe oddzielenie od siebie części wypoczynkowej oraz części kuchennej, np. za pomocą ażurowej ścianki lub wyspy. W ten sposób nadal możemy cieszyć się zaletami otwartej przestrzeni, a jednocześnie tworzymy dwie strefy charakteryzujące się odrębnymi funkcjami. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie zabudowy kuchennej w kształcie litery „U”. Dzięki temu nie tylko wyraźnie odseparujemy od siebie poszczególne strefy w pomieszczeniu, ale również stworzymy funkcjonalną kuchnię z dużą przestrzenią roboczą.

Pamiętając o zachowaniu dopasowanej kolorystyki oraz spójnego stylu, możesz stworzyć stylową aranżację salonu z aneksem kuchennym w swoim domu. Zaplanowanie takiej aranżacji może okazać się pracochłonne, ale warto poświęcić więcej czasu na znalezienie najlepszych rozwiązań. Dobrze zaprojektowana i przemyślana aranżacja odwdzięczy się wygodą i funkcjonalnością! Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w zakresie projektowania oraz aranżacji wnętrz. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania, dzięki którym Twoja domowa przestrzeń zyska na funkcjonalności i zachwyci Cię świeżym stylem!

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl